Lietuvoje vietos veiklos grupės (toliau VVG) buvo pradėtos kurti nuo 2004 metų. VVG - ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio valdymo organas, turintis sprendimų priėmimo teisę, atstovauja įvairių vietos veiklos grupės teritorijos gyventojų interesams, t.y. ne mažiau kaip 35 proc. ir ne daugiau kaip 49 proc. valdymo organų narių sudaro VVG teritorijoje įsteigtoms ir veikiančioms bendruomeninėms organizacijoms ir kitoms NVO, iki 35 proc. – verslo atstovai ir iki 30 proc. – vietos valdžios atstovai. VVG nariai – tai bendraminčiai savanoriai asmenys ar organizacijų atstovai, siekiantys gerinti gyvenimo kokybę kaime.
VVG svarbiausi atstovaujamos teritorijos gyventojų interesai. Juk kas geriau žino, kas geriausiai galėtų pagerinti kaimiškų vietovių gyvenimo kokybę, jei ne patys toje teritorijoje gyvenantys asmenys?
Todėl VVG valdymo organo didžiąją dalį sudaro nevyriausybinių organizacijų atstovai. Tokiu būdu yra užkertamas kelias „nuleistiems iš viršaus“ sprendimams. VVG tikslas yra efektyviai pasinaudoti parama, siekiant sustiprinti atstovaujamos teritorijos kaimiškųjų vietovių plėtrą.
VVG rengia ir administruoja ES ir valstybės lėšomis finansuojamą kaimo vietovių plėtros strategiją, kuri įgyvendinama per vietos projektus. VVG veikla labiausiai domisi kaimiškų vietovių organizacijos ir jų gyventojai. Todėl būtent atstovaujamos teritorijos aktyvūs ir suinteresuoti savo gerove gyventojai ne tik žino, kas yra VVG, bet ir aktyviai dalyvauja bei naudojasi jos teikiamomis galimybėmis teikdami ir įgyvendindami vietos projektus.
Biržų rajono vietos veiklos grupės steigimo iniciatyvinė grupė 6 steigėjai. Steigiamasis susirinkimas įvyko 2004 m. liepos 13 d.. Įsteigimo data 2004 m. rugpjūčio 30 d. Biržų rajono vietos veiklos grupė įkurta horizontalios partnerystės principu. Ji apjungia Biržų rajono savivaldybės kaimo gyventojus, valdžios, verslo ir nevyriausybinių sektorių atstovus.
Biržų rajono vietos veiklos grupės valdymo sistemoje išskiriamos trys valdymo pakopos: vietos veiklos grupės narių susirinkimas, vietos veiklos grupės valdyba (turinti sprendimų teisę) ir vietos veiklos grupės pirmininkas.
Vietos veiklos grupės. Kas tai?
Kokie VVG finansai ir koks yra jos valdomas turtas? Jokia paslaptis, kad parengtos strategijos įgyvendinimui VVG skirtas paramos dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Paramos skyrimo vietos plėtros strategijoms įgyvendinti tvarka ir Paramos dydžio skaičiavimo metodika patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu. Metodikos pagrindinis rodiklis – VVG atstovaujamos teritorijos kaimiškų vietovių gyventojų skaičius. Taigi, kuo daugiau gyventojų VVG atstovaujamoje teritorijoje, tuo didesnė suma skirta jos strategijos įgyvendinimui.
Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad VVG neskirsto ir nedalija pinigų. VVG organizacija strategijos įgyvendinimą. Strategija igyvendinama per projektus, kuriuos administruoja pati VVG. T.y. rengia taisykles, šaukia kvietimus teikti vietos projektų paraiškas, konsultuoja paraiškų rengimo ir kitais klausimais, VVG valdyba su Nacionalinės mokėjimo agentūros (toliau - Agentūros) atstovu tvirtina vietos projektų paraiškas. Taip pat rengia vietos projektų vykdymo sutartis, administruoja vietos projektus, tikrina vykdomus projektus, priima ir vertina mokėjimo prašymus, tikrina viešuosius pirkimus ir atlieka kitus jai priskirtus darbus. Kokiai sumai rengiami projektai, priklauso nuo vietos projektų vykdytojų poreikių, kurie taip pat privalo vadovautis specialiosiose taisyklėse numatytomis didžiausiomis ir mažiausiomis paramos lėšų sumomis.
Mūsų MISIJA - dalyvaujant visai Biržų rajono kaimo bendruomenei, derinant visų kaimo plėtros dalyvių interesus, siekti visų kaimo gyventojų gerovės, puoselėjant atstovaujamos kaimo vietovės gamtos ir kultūros išteklius, išryškinti ir plėtoti Biržų kaimo vietovių gamtos ir kultūros vertybes, plėtoti šių vertybių kaip produkto veiksmingą šalies ir tarptautinę marketingo sistemą, remiant tai atitinkančius projektus. Diegti LEADER metodą ir, įgyvendinant vietos plėtros strategiją, padidinti atstovaujamos kaimo vietovės plėtotės darną, užtikrinti žmogiškųjų išteklių bei kaimo atnaujinimo ir ekonomikos plėtrai skirtų priemonių sąveiką, formuoti tarptautinius ryšius.
VIZIJA - Biržų rajono vietos veiklos grupės atstovaujama kaimo vietovė - kultūros, turizmo bei ekologinio ūkininkavimo centras su išvystyta infrastruktūra, joje gyvena nuolat besimokanti, versli, sveika ir saugi bendruomenė.
Biržų r. VVG teritorija- Biržų rajono vietos veiklos grupė atstovauja vientisą vietovę (Biržų rajono savivaldybės teritorija, išskyrus Biržų miestą). Vabalninko miesto gyventojai priskiriami VVG teritorijos gyventojų skaičiui, kadangi jame gyventojų skaičius neviršija 6 tūkst.